fbpx
rozmowa mamy z dzieckiem

Zdolności komunikacyjne są kluczowe dla dzieci jak i rodziców. Nie ogranicza się to do rozmawiania, lecz również do pokazywania uczuć i nastrojów. Słuchanie, pisanie, rysowanie oraz odbieranie sygnałów werbalnych i niewerbalnych. Niektóre dzieci potrafią pięknie się porozumiewać od najmłodszych lat, inne potrzebują troszkę więcej czasu i pracy nad rozwojem tej zdolności.

Poniżej przedstawiamy kilka prostych sposobów na poprawę komunikacji Twojego dziecka.

Zadbaj o prawidłową atmosferę.

Dzieci potrzebują odpowiednich warunków do słuchania, a tym bardziej nauki. Telewizor w tle, odgłos robót drogowych zza otwartego okna lub ulubiony sąsiad z dołu robiący remont – to wszystko sprawi, że nasza pociecha będzie miała trudniejsze zadanie starając się skupić na tym, co chcielibyśmy w danej chwili z nią robić. W ramach możliwości więc, postaraj się zapewnić jak najspokojniejsze i ciche warunki w trakcie wspólnej zabawy lub nauki.

Nauka aktywnego słuchania.

Nie bądź sztywny 😉 ! W trakcie zajęć z dzieckiem pokazuj zaangażowanie, używaj mowy ciała, grymasów na twarzy lub wydaj dźwięk zachwytu. Takie zachowania są nieodłączną częścią komunikacji. Dlatego właśnie musisz zadbać o to, aby dziecko poznało nowe bodźce, wiedziało jak się zachowywać i  na nie reagować. Możesz również rozważyć wizytę u specjalisty jak logopeda, aby nauczył dziecko mówić wyraźnie i pewnie.

Zachęcaj swoją pociechę do pokazywania uczuć.

Używanie mowy ciała nie tylko pomoże twojemu dziecku wyrażać siebie, ale również wesprze wszystko co rozumiemy jako komunikację. Miej na uwadze, aby twoja mowa ciała współgrała z tym co mówisz. Na początku mów prosto i zrozumiale. Gestykulacja, grymasy, ruchy ciałem, a nawet pozycja w jakiej stoimy i patrzymy na dziecko ma znaczenie jak będziemy przez nie odbierani.

Mów więcej, poprawiaj mniej.

Dorośli są skorzy do rozpoczynania rozmowy z dzieckiem przy okazji często testując ich wiedzę. Badania wskazują jednak, że regularne poprawianie swoich pociech, i ciągłe nakazywanie zrób to / nie rób tego może prowadzić do opóźnień w rozwoju werbalnym u dzieci.

Na przykład pozornie banalna rzecz, jak opowiadanie krok po kroku procesu robienia jajecznicy w trakcie wykonywania poszczególnych czynności, pomaga dziecku poznawać nowe słowa, poprawną wymowę oraz proces budowania zdań, który pomoże mu w komunikacji przez resztę życia.

Unikaj docinek i wulgaryzmów.

Ameryki nie odkryliśmy, wiemy. Naśmiewanie się z kogoś, wyzywanie, obrażanie, drwienie z kogoś i wytykanie palcem, to tylko niektóre z form komunikacji, których należy unikać w obecności dziecka. Tego typu zachowania mogą również wpłynąć negatywnie na więź z Twoją pociechą, więc postaraj się nie używać zwrotów jak “jesteś  głupi; beznadziejny” Takie zwroty nie tylko spowodują, że Twoje dziecko poczuje się nielubiane i niekochane, ale wpłynie negatywnie na jego poczucie własnej wartości.

Słowem zakończenia.

Dobra relacja z własnym dzieckiem jest jednym z najprzyjemniejszych części bycia rodzicem – dbajmy o nią. Dzieci uczą się nie tylko od nas, ale i od ludzi w naszym otoczeniu. Pamiętaj proszę, że początkowe doświadczenia Twojego dziecka będą miały wpływ na to jak się zachowuje, kontaktuje z innymi i wysławia. Także mając gorszy dzień, weź głęboki wdech, uśmiechnij się do dziecka i powiedz, że je bardzo mocno kochasz. Przy popołudniowej wspólnej zabawie, zachęcaj je do pokazywania swoich uczuć lub nastroju – uśmiech, śmiech, taniec, przytulenie, podskakiwanie gdy czuje się szczęśliwe wpłynie pozytywnie na was oboje :-).

Najnowsze posty

spis warsztatów dla dzieci w łodzi

Warsztaty Świąteczne dla dzieci

Zbliża się najpiękniejszy okres w roku – Święta Bożego Narodzenia. Przyjdźcie do nas, aby poczuć magię Świąt, stworzyć wspaniałe pamiątki i świetnie się bawić. Poniżej…

Read More »
zabawa dla dzieci na zakończenie lata

Barbie Party czyli zakończenie lata

Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 4-7 oraz 8 – 12 lat na wyjątkową zabawę w stylu Barbie! Zabawa dla dzieci barbie  Super-wystrzałowa Mega-różowa Jedyna-takaimpreza na pożegnanie lata .…

Read More »

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

warsztaty dla dzieci logo 2

Kameralna przestrzeń dla dzieci i rodziców. 

Masz pytanie? Napisz!
zabawki montessori w warsztatkowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *